Emlak İlanlarında Yeni Dönem Başladı !!!

  • 1 ay önce
  • 1

Emlak ilanları için 1 Kasım 2023’den itibaren zorunlu hale getirilen sistemle birlikte gayrimenkul alım satımlarında kimlik doğrulaması olmadan satış veya kiralama yapılamayacak. Uygulamaya aykırı hareket edenler için ceza uygulaması söz konusu olacak. Uygulama ile birlikte yüksek fiyatların ve dolandırıcılık faaliyetirinin önüne geçilmesi amaçanıyor.

Resmi Gazete’nin 31 Ağustos 2023 tarihli sayısında yayımlanan düzenlemelerle taşınmaz ticaretine ilişkin yönetmeliklerde değişiklik yapılmış ve 2 aylık da geçiş süreci tanınmıştı.

Buna göre, kişinin kendisine, eşine, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da sahibi tarafından yetkilendirilmeyen taşınmazların ilana konulması bu tarihten itibaren yasaklanacak.

31 Ağustos 2023 tarihinde taşınmaz ticareti hakkında yönetmeliklerde değişikliğe gidilerek taşınmaz satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek ve tüzel kişilere, ilan yayınlayan portallara ve sosyal medya platformlarına bazı şartlar getirildi.

İLANI DOĞRULAMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Birinci olarak üyelikten veya ilanı yayınlamadan önce ilan vermek isteyen gerçek kişinin kimlik bilgilerini, tüzel kişinin de unvan ve telefon numaralarını doğrulama ve bu bilgileri saklama yükümlülüğü getirildi.

EŞ VE AKRABALARA AİT OLAN İLANLARA İLİŞKİN YÜKÜMLÜLÜK

İkinci olarak ise ilanı yayınlamadan önce ilan veren üyeye ya da bu kişinin birinci ve ikinci derece akrabalarına veya eşine ait olup olmadığının kontrol edililerek doğrulanmasına ilişkin yükümlülük getirildi.

Bakanlık bu yükümlülüğü getirerek, kimliği belli olmayan üyeler tarafından verilen ilanların gerçeğe aykırı olması, aldatıcı ve sahte ilanların önüne geçilmesinin önlenmesini hedefliyor.

KİMLİK DOĞRULAMA NASIL YAPILACAK ?

Bu çerçevede elektronik ilan doğrulama sistemi kurulmasına karar verildi. Bu sistem mevcut durumda eids.ticaret.gov.tr web sitesi üzerinden yayına alındı.

Bu sistem üzerinden de başkalarına ait taşınmazların satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan ilan yayınlanan platformlar tarafından tüm üyeliklerde kimlik ve yetki doğrulaması yapılması sağlanacak.

NE GİBİ FAYDALAR SAĞLAYACAK ?

Elektronik ilan doğrulama sisteminden önce kişiler birçok farklı ünvan ve isim kullanarak gerçe olmayan ilanlarla gayrimenkul için gerçeğe aykırı ilanlar girebiliyordu. Bu sistemden sonra kişilerin kimliği açığa çıkacağı için girilen ilanlardaki değerlerin daha doğru olması bekleniyor.

Elelktronik ilan doğrulama sistemi üzerinden artık ilan giren muhatap devlet tarafından da takip edilebilecek. İlan veren kişinin gerçek adı ve kimliği artık ilanlarda da gözüküyor olacak. Bu sayede birçok dolanrıcılık olayının da önüne geçilmiş olacak.

Sizin Yorumunuz

Compare listings

Karşılaştırmak